15.04.2025
ЦИК подготвя предложения за машинното гласуване в България
България Политика

ЦИК подготвя предложения за машинното гласуване в България

Централната избирателна комисия (ЦИК) предлага нови мерки за подобряване на сигурността на машинното гласуване в България. В доклада си те настояват машините да се класифицират като „вещи със специално предназначение“ и „критична информационна система“, което би могло да спомогне за защитата на изборния процес.

Комисията посочва, че така ще се повиши сигурността на гласуването, но не уточнява източниците на рисковете, нито дали те са свързани с политически скандали, наблюдавани в миналото, като например случаите от местните избори през 2023 г.

Не е ясно и каква ще бъде практическата полза от новия статут на „критична информационна система“, особено предвид недостатъчното регулиране на критичната инфраструктура в българското законодателство.

ЦИК съобщава, че софтуерът на машините е разработен от международната компания „Смартматик“ и не е адаптиран за специфичните нужди на българската избирателна система. Затова комисията предлага държавата да поръча нов софтуер, който да бъде с отворен код и да позволява различни видове избори.

Проблеми с бюлетините

Докладът на ЦИК отбелязва, че проблемите с машинното гласуване често са свързани с повреди в принтерите. Възникналите спорове между ЦИК и компанията „Сиела Норма“ относно причините за тези проблеми продължават, като всяка страна защитава своята позиция.

Комисията е регистрирала 3008 случая на невалидни бюлетини, а машинното гласуване е спряно в 148 секции на изборите през юни 2024 г. и в 125 секции през октомври 2024 г.

Удостоверяване на машините

ЦИК също така подчертава необходимостта от подобрение на процедурите за удостоверяване на машините. Те предлагат включването на достъп до изходния код и документация в закона, което ще улесни контрола над машинното гласуване.

Комисията настоява за ясни определения на термини, свързани с машинния вот, които в момента липсват в Изборния кодекс.

Секционни комисии

ЦИК предлага преразглеждане на сроковете за назначаване на членове на секционни избирателни комисии. Според тях политическите консултации трябва да се провеждат по-близо до датата на изборите, за да се осигури качествена подготовка на членовете.

Тези предложения отразяват стремежа на ЦИК да подобри организацията на изборния процес и да засили доверието в машинното гласуване.

Leave feedback about this