Летният сезон в Черно море е на път да започне, а хотелите и ресторантите вече търсят допълнителен персонал. Това е видно от обявите за работа, публикувани от работодателите в черноморските курорти.
Сезонните работници могат да очакват заплата около 2000 лева нетно. Основното предимство е, че в повечето случаи работодателите осигуряват квартира и храна, което е важен фактор за кандидатите.
Конкретно, предлагат 2000 лева за сервитьор на 8-часов работен ден, а до 2350 лева за служител, който приготвя фреш и сандвичи. За офис служител в туристически офис офертата е 2100 лева месечно, а касиер-аранжор може да получава около 1700 лева.
За позицията крупие в игрална зала също се предлагат около 2000 лева на месец. Това са актуалните предложения за работа, цитирани от money.bg.
Търсенето на персонал от страна на хотелиери, ресторантьори и търговци по морето за предстоящия летен сезон вече е в разгара си. Повечето работодатели изискват новите служители да се явят на място малко преди старта на сезона, за да могат да бъдат обучени.
За сезон 2025 най-търсените позиции от работодателите са: камериерки (76%), готвачи (68%), рецепционисти (57%), сервитьори (50%), бармани (26%) и технически персонал (23%).
Едва 10% от хотелите търсят попълнения за мениджърски позиции, сочи проучването на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели.
Един от основните изводи на изследването е, че минималният изискуем ценз за започване на работа, според малко над половината от респондентите, е средно образование. С равен дял – малко над 20%, са отговорите „средно професионално“ или „образованието няма значение“.
Три четвърти от хотелиерите по Черноморието биха предпочели да наемат служители с някакви професионални умения, което е разбираемо, предвид краткия сезон и недостатъчното време за предварително обучение.
В масовия случай – при над 60% от хотелите по Черноморието, времето за обучение на новопостъпил служител е един месец. Някои хотели успяват да се справят с това за около седмица (17%), а при други (15%) процесът отнема три месеца.
В малко над половината от хотелите по Черноморието българският персонал преобладава, докато при малко над една трета българите и чужденците са приблизително еднакъв брой. Срещат се, но рядко, хотели с предимно чуждестранен персонал.
Leave feedback about this
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.