Над половината от стоте най-големи центрове за данни в света са подложени на значителен риск, заради повишаващите се температури (снимка: CC0 Public Domain)
Климатичните промени застрашават не само хората, но и функционирането на интернет: 56% от центровете за данни са в риск от глобалното затопляне, предизвикано от работещите сървъри.
Изследване на Maplecroft показва сериозна връзка между центровете за данни и климатичните промени. Високото потребление на енергия и необходимостта от природни ресурси в тези центрове усилват климатичните ефекти и поставят под заплаха самите съоръжения.
Повече от половината от 100-те най-големи центрове за данни в света вече са в зони с висок или много висок риск, а нуждата от охлаждане ще нараства, което ще увеличи и потреблението на енергия и вода.
Прогнозите на Maplecroft сочат, че до 2040 г. 68% от центровете за данни ще бъдат застрашени, а до 2080 г. – 80%. Най-критичната ситуация ще е в определени региони: 100% от центровете за данни в Азиатско-тихоокеанския район и Близкия изток ще попаднат в области с висок или много висок риск до 2040 г.
Тази тенденция съвпада с нарастващото търсене на изкуствен интелект, облачни услуги и съхранение на данни, според доклад, публикуван от TechRadar. Проучването подчертава необходимостта от внимателно планиране при избора на местоположения за центровете за данни.
В краткосрочен и средносрочен план Maplecroft предвижда увеличаване на прекъсванията в центровете за данни поради прегряване, подобно на случилото се във Великобритания и САЩ през 2022 г.
Докладът подчертава, че растящото търсене на вода може да доведе до социални и политически конфликти в определени региони. До 2030 г. над половината (52%) от центровете за данни вероятно ще бъдат разположени в зони с високи или много високи нива на воден стрес.
Рисковите зони включват Абу Даби и Дубай (Близкия изток), Лагос и Йоханесбург (Африка), Лос Анджелис и Сан Диего (Северна Америка), Ченай и Ню Делхи (Азия).
Операторите, клиентите и инвеститорите трябва да вземат предвид нарастващите климатични заплахи, заедно със социално-политическите рискове – не само за да осигурят своята устойчивост, но и заради увеличаващия се регулаторен фокус върху управлението на рисковете от трети страни“, заключават анализаторите.
Leave feedback about this
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.